Nationale Marineuniversität Odessa, Juristische Fakultät
 

Мошак Г.Г. Дослідження досвіду потерпілих і впливу на нього поліції у творах професора М. Кілліаса

Професор Цюріхського університету (Швейцарія) М. Кілліас здійснив дослідження «досвіду потерпілого» населення Швейцарії. Основні результати викладені у його творах «Злочинність у Швейцарії у світлі опитування потерпілих за 1984-2005 роки»1, «Страх злочинності у Швейцарії2, «Дослідження злочинності і опитування жертв (в рамках швейцарського опитування жертв 2011р.»)3, друге видання підручника «Кримінологія».

Опитування жертв злочинів 2011 р. здійснено за дорученням конференції директорів поліції кантонів Швейцарії під керівництвом поліції кантона Берн. Воно пов’язане з більш раннім (1989 р.) національним опитуванням (М. Кілліаса та інших), яке стало зразком для міжнародних досліджень жертв злочинів (International Crime Victimization Survey (ICVS), що здійснювалися у 1996, 2000 і 2005р.р.

Дослідження ґрунтується на вибірковому опитуванні 2000 осіб, яке надало підставу М. Кілліасу для висновку, що у Швейцарії зросла кількість насильницьких злочинів, грабежів, незаконних вторгнень у житло. 7,1% опитаних вказали, що в останні 6 років вони були потерпілими від незаконних вторгнень (в 2004 році таких було 5,1%.). Злочини були скоєні перш за все у суспільних місцях особами до 26 років. Однак насильство на вулицях не є виключно молодіжною проблемою, вік правопорушників наближається до 40 років. Дослідження М. Кілліаса обґрунтовує висновок, що за насильницькими правопорушеннями та злочинами Швейцарія посіла серед європейських країн місце посередині. Автор пропонує попрощатися з двома міфами: що Швейцарія є «острівцем безпеки» і найбезпечнішою країною світу чи Європи.

Позбавлення окремих ознак ексклюзивності у міжнародних рейтингах спричинило різку критику М.Кілліаса. На веб-сторінках «Швейцарського кримінально-процесуального права» наводиться посилання на висловлювання професора М.А. Нігглі (університет м. Фрайбург), який назвав висновки М. Кілліаса абсурдом, та на слова професора Г. Вест (Бернський університет), який пояснення М.Кіллліса розцінив як спекулятивні4.

Зростання насильницької злочинності М.Кілліас пояснює тим, що у Швейцарії з 1980 р. спостерігається збільшення вільного часу як на вихідні, так і у звичайні дні. З цієї причини еволюціонувала поведінка населення, що спричинило зростання показників злочинності. Про зміну поведінки населення у вільний час свідчить бум нічних автобусів, лібералізація продажу спиртних напоїв на розлив, відміна так званого «комендантського часу» - обов’язку батьків контролювати дітей у вечірні часи. М. Кілліас констатує ознаки втрати культурних цінностей. Люди, що знаходяться під впливом алкоголю чи наркотиків все менше зацікавлені у збереженні традиційних цінностей. Саме це є важливим сприйняти та обговорювати.

Зростання вторгнень у житло пояснюється кон’юнктурними факторами. У попередні роки переважні об’єкти крадіжок - телевізори і магнітофони – втратили у ціні на «чорному ринку». Все більшої цінності набувають золото та вироби з нього на фоні подорожчання їх у торгівельній мережі. Сприяє втогнунням наявність золотих речей у кожній сім’ї, а також легкість їх транспортування.

Тенденція зростання злочинності не може пояснюватися лише відміною контролю на кордоні, яку часто критикує населення і ЗМІ, оскільки до приєднання Швейцарії до Шангенського простору контролювалося тільки 3% переміщень. Головною причиною М. Кілліас вважає м’яке кримінальне законодавству і ілюструє це гіпотетичним припущенням: якби він був членом банди із французького міста Ліон, то також би вибрав собі ціль для злочину у сусідньому швейцарському місті Женева, тому що згідно швейцарського законодавства його б не утримували у слідчій в’язниці. В арештах не прокурори відмовляють, а закон. М. Кілліас закликає покінчити з культом умовних покарань, що сприяють баналізації насильства. В країні стало надзвичайно важко підозрюваного у насильстві заарештувати на період попереднього слідства. Той хто б’є – не має особливих проблем, які зупинили б його від подібної поведінки у майбутньому. Негативну тенденцію має змінити реформа надто м’якого кримінального законодавства, а також зміни у рівні життя потерпілих. У сучасних умовах потерпілому набагато важче відновити права, особливо відшкодувати завдану шкоду.

У розв’язанні проблеми потерпілого поліції надається специфічна важлива роль. Рекомендовано збільшити чисельність поліцейських у відповідності до об’єктивних змін і вимог сучасного суспільства. Хоча довіра до поліції залишається великою, зростає невдоволення нею разом з ростом насильства. Одночасно виконуючи все більше різноманітних завдань, швейцарські поліцейські вважають окремі нові обов’язки - шукати нелегальних працівників, порушників екологічного законодавства чи прав тварин – не властивими їм функціями5. Виявляється, що легалістична модель швейцарської поліції - повсякденного «управління» злочинністю - є тільки умовно і в певних межах прийнятною. Не очікуючи від поліції, що вона кожного споживача наркотиків чи порушника правил дорожнього руху в ту ж хвилину заарештує, населення сподівається на забезпечення суспільного порядку і контроль певних правопорушень (наприклад, споживання наркотиків, проституції тощо). Спільнота також очікує швидкої реакції на екстрені виклики поліції, включно на такі, що не стосуються кримінальних інцидентів. Поліція переймається при цьому дуже полівалентною та надзвичайно ефективною діяльністю служби екстреного виклику. Вона зберегла за собою назване необмежене монопольне право, навіть коли приватні службі безпеки все більше її доповняють чи навіть намагаються з нею конкурувати. Поліцейська статистика Швейцарії за 2012 рік свідчить про збільшення крадіжок на 20%, тим самим підтверджує прогноз вченого. Необхідність посилення захисту потерпілих 27.02.2013 р. Бундесрат Швейцарії обґрунтував положеннями, взятими із творів М. Кілліаса. Провідні фахівці без перебільшень дослідження потерпілого професора М. Кілліаса зачислили до прикрас вітрини по імені «сучасна європейська кримінологія».


 
Jobs4jobs.com - Работа за границей. Apot.Ru -  Каталог ресурсов Семья.Info - Украинский семейный портал